Anonim:
G.Ivan Am diagnostic gonartroza.Am luat artrostrop trei zile, 2 tablete pe zi si mi-a creat o stare de rau generala si nu am mai putut sa-l iau.In prospectul de prezentare nu se precizeaza nici un fel de efecte secundare sau alte atentionari speciale.Nu stiu cum sa procedez in continuare sa-l mai sau nu?Puteti sa-mi recomandati ceva in acest sens. Va multumesc anticipat.
20.10.2003 la 0:00
Stimate domnule Ivan, Produsele ArtroStop (atat sub forma de tablete, cat si de pudra), fiind suplimente nutritive 100% naturale (nu sunt niste medicamente propriu-zise, clasice), nu prezinta nici efectele adverse si nici eventualele intolerante ale antiinflamatoriilor obisnuite. Atat din propria experienta terapeutica, cat si din studiile clinice efectuate in Cehia, va pot asigura de faptul ca administrarea acestor produse nu creaza prin sine astfel de agravari ale simptomatologiei amintite. In cazul dumneavoastra, nu pot decat sa suspicionez o agravare a simptomatologiei ce tine de evolutia bolii in sine (legata de presiunea atmosferica, umiditate, efort etc.), si nu de administrarea produselor ArtroStop. De asemenea, doresc sa va semnalez faptul ca aceste produse sunt incluse la nivel international in clasa SYSADOA (substante cu actiune lenta, benefice in ameliorarea simptomatologiei osteoartrozei) - din acest motiv se recomanda administrarea lor pe o perioada de minim 2 luni. Dupa numai 3 zile de tratament, este greu de presupus ca substantele active ar fi actionat atat de rapid incat sa apara deja si eventuale efecte adverse sau intoleranta la administrare. In concluzie, recomandarea mea este sa continuati administrarea produselor ArtroStop si, daca agravarea simptomatologiei persista dupa inca 1-2 saptamani, sa intrerupeti tratamentul si sa consultati parerea unui medic reumatolog. De asemenea, in situatia neplacuta amintita mai sus, v-as ramane recunoscator daca ne-ati semnala si noua (prin e-mail, la adresa club@walmark.ro) aceasta agravare a simptomatologiei, urmand ca noi sa o comunicam mai departe producatorului din Cehia si sa luam masurile ce se impun. Cu stima, Dr. Ion Bulacu Consultant medical Walmark Romania
la